img

Jak obronić się przed bólem kolan?

Jeśli nastąpiło zwyrodnienie stawu, to w okolicy kolana odczuwamy dotkliwy i bardzo mocny ból. Pojawia się także opuchlizna. Przeszkadzają one nie tylko podczas poruszania się, ale też podczas siedzenia. Te zwyrodnienie może występować nie tylko u osób starszych, ale i u młodych. Jaka jest przyczyna ich powstawania?

Płyn w kolanie

Ból w kolanie może mieć swoją przyczynę, którą można rozpatrywać na różne sposoby. Ważne, aby zadbać o stawy kolanowe, ponieważ są one bardzo istotne dla poruszania się. Także z powodu ich ciągłego wykorzystywania mogą pojawiać się uszkodzenia.

Najbardziej rozpowszechnioną przyczyną zwyrodnień stawów kolanowych jest zbieranie się płynów w zbyt dużej ilości. Wiąże się to z uszkodzeniem chrząstki. Odczuwa się wówczas tzw. pełne kolana, czyli odnosi się wrażenie, że pod skórą znajduje się dużo jakiejś substancji utrudniającej i chodzenie, i siedzenie oraz będącej przyczyną ogromnego bólu.

Jeśli ilość płynu w kolanach jest zbyt duża, to zwykle równocześnie pojawiają się osteofity, czyli naroślą kostne na tkance kostnej. Powodują one zwyrodnienia stawów. A jak je leczyć?

Istnieje kilka sposobów. Po wykonaniu badania RTG i USG kolana lekarz wstrzykuje kwas hialuronowy, wiążący płyn w kolanie. Ilość tych zastrzyków może wynosić od 1 do 3 w zależności od tego, jak zaawansowane są uszkodzenia. Można też spróbować metody ultradźwięków albo leczenia laserem. W przypadku, gdy żaden z tych sposobów nie pomaga, trzeba zdecydować się na operację.

Ból kolan

Zwyrodnienia chrząstki stawowej

Uszkodzenie chrząstki stawowej powoduje zwyrodnienie stawów, a to z kolei objawia się bólami kolan. Jest ona ciągle eksploatowana, przeciążenia są wpisane w jej naturę. Odbija się na niej duża aktywność fizyczna, natomiast jej całkowity brak jest jeszcze bardziej groźny.

Wpływ na te uszkodzenia ma także charakter pracy wykonywanej każdego dnia – szczególnie takiej, która charakteryzuje się dużymi przeciążeniami dla organizmu. Po dłuższym czasie takiego oddziaływania na chrząstkę, można spodziewać się wystąpienia intensywnego bólu.

Lekarz może też zaproponować korzystanie z różnego rodzaju maści leczniczych. Przykładowo mogą to być preparaty na bazie fenylobutazonu, łagodzącego opuchliznę i zmniejszającego ból. Istnieją także specjalne tabletki z siarczanem chondroityny odbudowujące chrząstkę.

Nie tylko ingerencja lekarska wpływa na jakość stawów, zalecana jest też indywidualna dbałość. Mało aktywny tryb życia nie jest pożądany, jeśli chce się zachować zdrowe stawy. Zalecana jest aktywność fizyczna, ale z umiarem, który nie pozwoli stawów przeciążyć. Dobrze sprawdzi się pływanie albo jazda na rowerze. Ważne jest też utrzymywanie stałej i dostosowanej do wzrostu wagi ciała, ponieważ nadwaga wpływa obciążająco na stawy.

O cały układ stawów można zadbać poprzez przyjmowanie tabletek z kolagenem. Także żelatyna ma pozytywne działanie dzięki temu, że posiada białko kolagenowe oraz pokrewne tych protein i aminokwasów. To istotny składnik, pozytywnie wpływający na działanie tkanek, chrząstek i ścięgien.

Dorota Błach

Redakcja kolagendopicia.pl

Zobacz również