img

Ból kolan, skąd się bierze i jak go uniknąć?

Intensywny, męczący ból oraz opuchlizna, która będzie dawać o sobie znać nawet, gdy siedzimy. Wszystko to może być powiązane ze zwyrodnieniami w obrębie kolan, co dotyczy już nie tylko osób starszych, ale niekiedy także dwudziestolatków.

Skąd się one biorą i co będzie można z tym zrobić?

Płyn w kolanach

Oczywiście ból kolan może powstawać na wiele sposobów i nie chodzi tylko o uszkodzenia mechaniczne. To stawy, które dla naszej motoryki są kluczowe i dlatego bardzo często dochodzi do zwyrodnień, sa one mocno wykorzystywane.

Jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości będzie nadmierne gromadzenie się płynów, co będzie powiązane z uszkodzeniami chrząstki. Taki stan najczęściej pojawia się jako uczucie pełnych kolan, czujemy, że mamy coś co utrudnia nam chodzenie czy siedzenie i w naszych kolanach się znajduje. Co więcej związane będzie to z intensywnym bólem.

Płyn w kolanach wiąże się z osteofitami a więc naroślami kostnymi, które nadbudowują tkankę kostną. Wiążą się one ze zwyrodnieniami stawów.

Leczenie kolana

W jaki sposób można to leczyć?

Jest kilka stosowanych metod. Lekarz po wykonaniu badania RTG oraz USG najczęściej wstrzykuje preparat z kwasem hialuronowym, który będzie wiązał płyn w kolanie. Liczba zastrzyków będzie uzależniona od naszego stanu, wykonywane są zazwyczaj do trzech razy. Inna będzie metoda leczenia ultradźwiękiem albo laserem. Gdy problem nie ustępuje może być przeprowadzona operacja.

Zwyrodnienia chrząstki

Ból kolan to również zwyrodnienie stawów, którego przyczyną będzie uszkodzenie chrząstki stawowej. Codziennie poddawana będzie sporym przeciążeniom, szczególnie gdy chodzi o intensywną aktywność fizyczną. Jej uszkodzenia pojawiają się w przypadku przeciążeń, które mogą być związane ze specyfiką wykonywanej na co dzień pracy. Po pewnym czasie funkcjonowanie jest mocno ograniczone a to odbija się na motoryce.

Lekarz może nam zaproponować stosowanie różnorakich maści, które mogą między innymi odpowiadać za łagodzenie opuchlizny i będą koić ból. Dodatkowo przepisuje się maści na regenerację oraz odbudowę chrząstki stawowej. Możliwe jest za sprawą obecności w ich składzie siarczanu leczyć te dolegliwości.

Samemu również możemy o stawy dbać. Jeśli do tej pory prowadzimy siedzący tryb życia na pewno warto włączyć sobie jakąś aktywność, która świetnie się sprawdzi i zagwarantuje nam mniejsze obciążenie dla stawów oraz ich regenerację.

Mariusz Roztocki

Redakcja kolagendopicia.pl

Zobacz również