img

Choroba zwyrodnieniowa stawów, kolagen

Choroba zwyrodnieniowa stawów to poważny problem, który dotyczyć może różnych osób w różnym wieku. Choroba taka określona jako artroza to postępujące degeneracja poszczególnych elementów w stawach. Najczęstsze zmiany dotyczyć będą stawu kolanowego, którego elementami będzie kość udowa, piszczelowa, rzepka i torebka stawowa.

Każdy zgodzi się z tym, że stawy są dla nas bardzo ważne. Składa się z komórek chrzęstnych, które są otoczone macierzą międzykomórkową. Komórki chrząstki stawowej nie mają naczyń krwionośnych. Główne biało to kolagen a dokładnie kolagen typu II, który będzie występował jedynie w obrębie stawów i ma charakterystyczny skład, jak chodzi o aminokwasy.

To on tworzyć będzie długie łańcuchy, które w części górne są ułożone równolegle do powierzchni. Struktura taka będzie powodować, że kolagen jest odporny w szczególności na rozciąganie. W ten sposób chrząstka może przekazywać obciążenie z jednej kości na drugą. Ważną częścią stawów będzie także maź, która będzie odpowiadać za to, że staw będzie utrzymywany w należytym stanie w zakresie jego ruchomości. To coś na kształt substancji smarującej, która będzie odpowiadać za to, że staw będzie funkcjonował na naprawdę dobrym poziomie i nie straci tej właśnie cennej dla niego ruchomości.

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Suplementacja

Jeśli ktoś chce poprawić sobie funkcjonowanie stawów to można mówić o jednoskładnikowych preparatach albo takich wieloskładnikowych, w tych pierwszych stawia się na glukozaminę. Wtedy w większej dawce przyjmowana ma wpływać na ulepszenie funkcjonowania stawów i poprawę ich ruchomości. Jednocześnie można obniżać poszczególne dawki, gdy stawy będą już funkcjonować lepiej. Jeśli chodzi o nowsze suplementy jest glukozamina oraz chondroityna oraz dodatki takie jak kolagen hydrolizowany, kwas hialuronowy i roślinne składniki uzupełniające.

Kwas hialuronowy i kolagen

Te dwa składniki w preparatach na stawy są rzeczywiście bardzo ważne, ponieważ to z nimi właśnie tworzy się maź stawowa. Udało się pokazać, że elementy strukturalne kolagenu a więc aminokwasy oraz całe cząsteczki mają niewielki wpływ na chrząstkę stawową. Dlatego w nowoczesnych preparatach kolagen pozyskiwany jest na przemysłową skalę między innymi z żelatyny. Nie zawsze jednak taka forma kolagenowa będzie dobrym wyborem, trzeba sprawdzać jaki chemiczny stan będzie miał ten kolagen, który zostanie nam dostarczony.

Karolina Zawiła

Redakcja kolagendopicia.pl

Zobacz również