img

Kolagen i jego rola w organizmie

Coraz częściej słyszy się zarówno od osób młodych jak i starszych, że kolana odmawiają posłuszeństwa, bolą ich stawy, pojawiają się problemy z chodzeniem. Powodem takiego stanu rzeczy może być zły tryb życia, stres, nadwaga, kontuzje, urazy mechaniczne.

Jednym z poważniejszych objawów mogących prowadzić do choroby stawów będzie zgrzyt i trzask w stawach, który pojawi się w czasie chodzenia. To znaczy, że brakować może nam kolagenu typu II, jednego ze składników budulcowych chrząstki stawowej.

Czym są stawy?

Stawy to ruchome połączenie kości. Miejsce, gdzie będzie dochodzić do połączenia określone jest jako łożysko. W łożyskach największym problemem będzie tarcie i dlatego powierzchnie stawów są pokrywane przez chrząstkę szklistą oraz błonę stawową. Zadaniem będzie produkcja mazi, która odpowiada za smarowanie ruchomych części, które stykają się ze sobą. W ten sposób unika się bólu na tych elementach.

W sytuacji, gdy na skutek choroby pogorszy się stan chrząstki albo będzie brakować mazi przestaje spełniać swoją rolę w zadowalającym stopniu i rzeczywiście będzie to dobrze się sprawdzać. Dodatkowo ogranicza się również aktywność enzymów, które odpowiadają za bóle reumatyczne oraz można przyśpieszyć odnowę tkanek zmienionych chorobowo.

Korekta zmarszczek

Kolagen i jego znaczenie w organizmie człowieka

Kolagen to najważniejszy składnik tkanki łącznej. To białko, bez którego organizm będzie miał trudności z normalnym funkcjonowaniem, odpowiada bowiem za uelastycznienie, jędrność oraz odnowienie komórek skóry. Będzie aktywne praktycznie we wszystkich narządach, układach czy tkankach ludzkich. Nazwa kolagenu wywodzi się od słowa klej i rodzić. Chodzi o to, że spaja on elementy komórkowe w jedną całość i umożliwi powstawanie tkanek oraz narządów

Wpływ kolagenu na skórę

Kolagen jest także obecny w naszej skórze. Skutkiem tego będzie fakt zlikwidowania zmarszczek. Dlatego też spadek kolagenu w organizmie będzie można zobaczyć najszybciej na naszej skórze. Ponieważ w procesie produkcji biorą udział między innymi hormony tarczycy, estrogen czy insulina, dlatego dochodzi do kłopotów, gdy mamy źle funkcjonującą w naszym organizmie gospodarkę hormonalną i na to również będzie trzeba uważać. Jeśli zaczynają się pojawiać braki w kolagenie będzie trzeba zadbać o ich odpowiednie uzupełnienie.

Karolina Zawiła

Redakcja kolagendopicia.pl

Zobacz również