img

Rodzaje kolagenu

Kolagen hydrolizowany

To żelatyna, która powstaje w wyniku uszkodzenia termicznego wiązań sieciujących oraz peptydowych wiązań białek kolagenowych. Jeśli chodzi o koszty produkcji żelatyny będą one niskie i dlatego to najczęściej stosowany rodzaj kolagenu. Producenci tworzą z niego najtańsze dostępne kosmetyki.

Kolagen zwierzęcy

Uzyskiwany będzie z białek, które znajdują się tkance łącznej. Różnice między tymi białkami są niewielkie, ale jednak mają spore znaczenie w kosmetologii. Kolagen zwierzęcy uzyskuje się ze skór bydlęcych albo wieprzowych.

Jednak dużo bardziej wartościowy od kolagenu zwierzęcego będzie kolagen rybi. Jest to najbardziej podobna do ludzkiego kolagenu forma, która ma duże właściwości kosmetyczne oraz dermatologiczne. Działa bezpośrednio po aplikacji na skórę, nie będzie powodować podrażnień oraz uczuleń. Może być stosowana przez alergików, a także przez osoby leczące trądzik młodzieńczy albo różowaty.

Do jego pozyskiwania wykorzystuje się białko ryb słodkowodnych. Jeden z lepszych kolagenów będzie do uzyskania z tołpygi. Udało się pokazać w badaniach, że rybia ma kolagen, który będzie bardzo wartościowy, a olej tak tworzony będzie wpływał na lepszy stan układu krążenia.

Wartościowy kolagen

Kolagen roślinny (fitokolagen)

To wielocukry pochodzenia roślinnego, które określa się jako kolagen. Daje efekt ochronny oraz nawilżający dla skóry.

Kolagen liofilizowany

Pozyskiwany jest metodą suszenia dzięki temu zachowuje wartościowe związki. Można go znaleźć w suplementach diety, maseczkach kosmetycznych oraz opatrunkach kolagenowych. Jest to kosztowna w produkcji propozycja, dlatego ze względu na cenę nie każdy może pozwolić sobie na taką propozycję.

Niezależnie czy będziemy stosować płynny kolagen, czy taki w tabletkach albo kremach można zobaczyć, że dochodzić będzie do zmian w naszym organizmie. Kolagen ma szerokie zastosowanie w dermatologii oraz dermatologii estetycznej a także w procesie produkcji kosmetyków. Dzięki jego właściwościom regenerującym stosuje się go w chirurgii plastycznej po oparzeniach, w stomatologii czy ortopedii i chirurgii.

To właśnie kolagen sprawia, że nasz organizm dłużej zachowuje młodość, skóra elastyczność a stawy będą bardziej ruchome. Ustrój zdrowego, młodego człowieka sam buduje włókna., jednak z upływem czasu ta zdolność spada i dlatego będzie trzeba ten element uzupełniać.

Dorota Błach

Redakcja kolagendopicia.pl

Zobacz również